Klangbad på Kulturøen Middelfart
Klangbad foregår således, du placerer dig mindst en meter fra klang og syngeskålene som Anne Viese har placeret på gulvet.
Har du aldrig deltaget før kan det være en fordel at ligge et stykke væk fra syngeskåle og klangskåle, samt gonger og vindklokker. Dig der har været med mange gange før, kan sagtens tåle de badende klange på nært hold, så du kan sagtens deltage på forreste række.
Det anbefales, at du ligger med hovedet nærmest skålene til at begynde med. Når der holdes en kort pause, kan du vende dig rundt enten på maven eller sådan at du nu ligger med fødderne nærmest skålene.
Middelfart – Klang på KulturØen
Fynske klange i Middelfartsalen med Anne Viese
Klangbad er en meditativ oplevelse med lyden af klang og stemme ledsaget af dit eget (dybe) åndedræt.

Klangbad på Kulturøen i Middelfart
Et samarbejdet mellem Anne Viese og KulturØen inviterer dig til at dykke dybt ned i meditation, ro og velvære. Se de kommende planlagte datoer:
- Torsdag d. 9, november kl. 13:15-14:45 >>
- Torsdag d. 11. januar kl. 19:15 -20:45 >>
- Torsdag d. 22. januar kl. 19:15-20:45 >>
Billet link er på vej…
Hvem kan deltage?
Alle med interesse i klangene, kan deltage. Man får mest ud af klangenes frekvenser ved at deltage flere gange og indimellem lytte til klangene online – eksempelvis på you tube kanalen: Anne Viese >>

Hvor foregår klangbad med Anne Viese på Kulturøen i Middelfart?
- Middelfart salen
- 2. etage ovenover biblioteket
- Havnepladsen 6
Hvad medbringer jeg for at deltage til klangbad
- yoga underlag eller madras.
- hovedpude og tæppe
- drikkeflaske med vand

Klangbad på Kulturøen i Middelfart
Oppe i Middelfart salen er der fin udsigt til Lillebæltsbroen – den nye. Og måske kommer du endda til at se solnedgangen gå ned hen over broen. Et smukt syn, som krydres med tonerne fra mine klangskåle, krystal og syngeskåle, klokker, regnstok og gongens toner, klange og frekvenserne under klangbad med Anne Viese.
Parkering, hvor er det lettest (og billigst) at parkere?
- gratis parkering i 3 timer med p skiven sat på Havnepladsen ved siden af Kulturøen.
- gratis parkering i parkeringshuset på 2 sal lidt længere nede af vejen i retning af Café Raz.

Klangbad på Kulturøen i Middelfart
Eventen afholdes i samarbejde med Kulturøen som lægger lokaler til formålet og AoF center Odense – Middelfart som står for billetsalget. Jeg, Anne Viese lader klangene spille for dig i Middelfartsalen og du ligger (eller sidder) og oplever klangene bade dig i ro og nærvær.
Jeg har planer om at afholde klang på Kulturøen een gang månedligt, men har brug for at vide hvilket tidspunkt der passer dig bedst:
Onsdag eller torsdag aften eller formiddag? Skriv meget gerne en mail og lad mig høre hvilken dag jeg skal ligge mig fast på i det nye år. På forhånd tak.