Klangskåle workshop
Et kursus for dig der vil helt tæt på syngeskåle og klangskåle til meditation og yoga, zoneterapi, mindfulness og andre oplevelser der nærer krop og sjæl.
Frekvenser, lyde, toner og klange er fremtidens medicin.
Ved hjælp af enkle teknikker ud i klangenes lydlandskaber kan du hjælpe dig selv og dine medmennesker med at fremme det generelle velvære.


Klangskåle kursus i lydens magi
Klangenes lyde og vibrationer er medvirkende til at fremme fysisk, følelsesmæssig og mental helbredelse. Metoden har rødder i forskellige østlige kulturer og bruges til at lindre stress, angst, søvnproblemer og forbedre koncentration og fokus.
Der findes mange forskellige typer af klang og syngeskåle. På minikurset får du indblik i hvad de forskelligartede skåle kan og hvad de oftest bruges til. Eksempelvis kan du komme helt tæt på:
- Nepalesiske fuldmåne syngeskåle
- Tibetanske klang (terapi)skåle
- Indiske meditations skåle
- Canadiske kvarts krystal skåle
Skålenes lyde og frekvenser kan kombineres med andre instumenter såsom eksempelvis: stemmegafler, ragnstok, chimes, bedeklokke og meget andet der kan supplere en basis meditation på en ganske god måde.

Hvad får du med dig?
Ud over et indblik i skålenes virkninger får du:
- En anvisning på hvordan du kan tilbyde en klangmeditaton
- Et skema der giver dig et indblik i hvilke skåle, der er gode til hvad
- En liste med link til anbefalede synge og klangskåle mm.
Efter kurset kan du tilbyde en basis klangmeditation for netværket ligesom du kan sætte skålen i svingninger ved hjælp af de rette teknikker som bruges under bla meditation men også behandling med skåle som ved en individuel session, som skaber ro og velvære i kroppen såvel som hovedet.
Ingen forudsætninger kræves for at komme på et mini klang kursus. Mange deltager fordi de har deltaget til en klangoplevelse. Det er ikke et must eller et krav men klart en fordel at du selv har erfaret klangenes virkninger under et klangbad med Anne Viese eller andre dygtige klang udbydere. Se gerne kalenderen her >>

Kursus i klangskåle
Hvis du vil igang med at tilbyde klangbad og meditation til lyden af klang og syngeskåle, kan du med fordel lægge ud med dette mini kursus ud i klangskålens magi.
Her finder du måske den lokation der passer dig:
Vinter 2026:
- Helsingør: tilmelding til d. 17-18. januar >>
- Vamdrup d. 7-8. februar
- Frederiksberg d. 21-22. februar
- Skanderborg: d. 19-20. marts
- Helsingør d. 6-7. april
- Skanderborg d. 2-3. maj
- København Ø d. 7-8. maj
- Kolding d. 16-17. maj
- Helsingør d. 6-7. juni
Tidspunkt kl. 9-16 (dag 1) og kl. 9-15:00 (dag 2)
Vejl. kursus priser fra kr. 1950,-
Hold oprettes når der er mindst 4 deltagere.
Har du spørgsmål vedrørende dette eller andre kurser er du meget velkommen til at tage kontakt.

