Sov til lyden af klangskåle, syngeskåle og gongens beroligende frekvenser gennem hele natten. Lad bevidstheden komme ned i kroppen, mens du slipper mentale affaldsstoffer.
Hvorfor klangbad hele natten?
Klangskåle og syngeskåles klange og frekvenser vil gennem nattens løb afstresse krop og sind på en sådan måde, at du giver krop og sind mulighed for at regenerere sig selv.
Klang hele natten kan være chok og traume forløsende for mennesker, der har været udsat for massiv stress eller overbelastning i længere tid.
Det skaber ro og velvære i nervesystemet.”
Det at opleve klangenes frekvenser i løbet af en nat, giver kroppens celler mulighed for at regenere og skabe flere nye (og sunde celler) i kroppen.

Samtidig kan du slippe tanken om tid. Herved slipper du din kontrol.
Når du sætter 8-9 timer af til et klangbad, har du mulighed for at opleve en smertestillende effekt. Kroppen afspændes, når krop og sind oplever roen sprede sig som ringe i vandet.
Det at være stille sammen med andre, er mest naturligt om natten. Når du tillader dig selv at opleve stilheden, har du mulighed for at afspænde nervesystemet og dermed genoplade “batterierne”.
klangenes frekvenser har en smertelindrende effekt.”
At kunne slippe spændinger i muskler og led og sanse at din gigt næsten fordamper, kan udover den ro du oplever være medvirkende til at du kan “komme hjem i dig selv” og samtidigt nyde at være der.
Rikke Kirkegaard har deltaget i klangbad hele natten hele 3 gange. Her fortæller hun om den første gang hun deltog:
Jeg havde aktuelt døjet med nogle stærke smerter i min underarm, seneskedehindebetændelse, som nærmest mirakuløst var borte, da jeg vågnede fra Klangbadet hele natten og smerterne er kommet tilbage siden!
Jeg var jeg meget spændt på, om jeg ville kunne sove, da jeg ankom. Jeg sov fantastisk som en baby og efterfølgende var jeg lidt ærgret over, hvor meget af klangbadet mit bevidste jeg var gået glip af..
Joan Hansen fortæller
Jeg havde en idé om at jeg ikke havde fået sovet under Klangnatten, men da jeg kiggede på mit ur, der måler kvaliteten af min søvn, fortalte det mig, at jeg havde fået sammenlagt 6 timer dyb søvn.
Et almindeligt klangbad foregår sådan, at deltageren ligger på 3-4 rækker. I hver ende sidder 2 klangaktører og spiller skålenes og gongens frekvenser op. Billederne herunder er taget, da jeg gæstede Koncert Kirken i København.
Klangbad på række eller i cirkel
Min favorit for tiden er klangbad i cirkel. I cirklens midtpunkt sidder jeg og lader klangenes toner spille salen op.
Deltagerne lægger sig således at de danner en cirkel rundt om klangskåle og gonger. Når klanginstrumenternes klange, lydbølger og frekvenser fletter sig sammen, opstår der resonans og samklange. Du vil som deltager opleve fornemmelsen af at blive pakket ind i et tæppe af vellyd, der som en kugledyne får muskler og led til at slappe af.
Billederne herunder er fra Koncertsalen i Audonicon, der ligger i Skanderborg.
I Skanderborg er det muligt at lade madrassen blive derhjemme og blot medbringe dyne og pude til Klangnatten.
I Odense og på Frederiksberg medbringer du alt dit sovegrej – medmindre du gerne vil ligge på de yogamåtter og tæpper, vi stiller til rådighed.
Kommende datoer:
- Frederiksberg dato kommer snart.
- Skanderborg d. 3-4. oktober – tilmelding
- Odense d. 14-15. november – tilmelding
